Chrudim
plná zážitků

Kam na dobré jídlo

Rodinnou italskou restauraci U Paluků najdete asi 100 metrů od hotelu – stačí sejít dolů ulicí Filištínská.

Restaurace Tlustá kachna je přímo na Resslově náměstí – projdete průchodem pod starou radnicí a restauraci budete mít po levé ruce.

Kouzlo staré Chrudimi

Kromě malebných zákoutí s nádechem středověku vás čeká unikátní soubor 3 muzeí – Muzeum loutkářských kultur (300 m), Muzeum barokních soch (400 m) a Regionální muzeum v Chrudimi (360 m) s plakáty Alfonse Muchy.

Chrudimí vás provede praktický letáček s trasou, který je vám k dispozici na recepci.

Výlety do okolí

Chrudimský region má rozhodně co nabídnout!

Slatiňanský zámek a hřebčín starokladrubských koní, skanzen Země Keltů v Nasavrkách nebo rekreační lesy Podhůra s lanovým centrem? To a mnohem víc objevíte na stránkách regionu www.navstevnik.cz.

Beauty & Bubbles

Unikátní kombinace české přírodní kosmetiky a lahodného prosecca? Jde to! Wellness trochu jinak přímo v Chrudimi.

Užijte si masáž se sklenkou prosecca. Objednávat se můžete přímo na stránkách Beauty & Bubbles.

Něco o historii Fortny…

Dům č.p. 43 ve Filištínské ulici, přiléhající k tzv. Pardubské fortně, patří k nejstarším dochovaným domům ve městě. První zmínka o něm je z počátku 17. století, ale gotické sklepy a chodby tu byly už kolem roku 1540. 

Fortna se nazýval vedlejší (menší) průchod do opevnění. Ta Pardubská byla opatřena i věží. Dodnes je nad průchodem pod věží vidět výklenek na rumpál, který zvedal masivní mříž. 

Štuky a malby najdete v hlavním sále v přízemí, ale i v Zeleném salónku a v pokojích v 1. patře. V 18. století vlastnili dům bratři Josef a Ignác Ceregetti. Jeden byl malíř a druhý štukatér. A tak si to doma vyzdobili po svém. 

Začátek 20. toletí znamenal pro Fortnu „Zlatý věk“. Scházely se tu měšťanské spolky a měli tu své „Prahnízdo“ i členové recesistického spolku Chrudimských kosů. V r. 2014 byla na jejich počet odhalena pamětní deska u hlavního vchodu. 

Doba obou světových válek, a především komunismu měla tvrdý dopad i na Fortnu. Po válce ji do správy dostaly Východočeské drůbežářské závody Jaroměř. Ve štukovém sále se místo hostů usídlily soustruhy a zbytek budovy posloužil jako sklad. 

Začátkem 90. let se Fortna naštěstí dostala do rukou manželů Zavadilových, kteří jí postupnými opravami a restaurováním vrátili lesk časů minulých. V r. 2010 byla slavnostně otevřena restaurace a hotel Fortna. 

Vlivem dvou let pandemi COVID a následného prudkého zdražování se majitelé rozhodli restauraci uzavřít, ale hotel se snídaněmi je tu pro vás dál.

Jak to tu vypadalo dřív, se můžete podívat ve fotogalerii.